Keď som bol malý, tešil som sa na Vianoce kvôli darčekom, ktoré som si tam našiel. Mrzelo ma, keď tam nebolo niečo pre mňa vtedy dôležité, hodnotné alebo prekvapivo dobré.
Neskôr, ako som dospieval a začal som po brigádach zarábať svoje prvé peniaze, tešil som sa, ako prekvapím svojim darčekom ja, svojich rodičov, ale aj tak som stále dúfal, že na mňa pod stromčekom nezabudnú ani oni.
Keď som prežíval svoje prvé lásky a podarilo sa nám byť spolu až do Vianoc, darček bol pre mňa vtedy istý prejav lásky. Aj ten, ktorý dostanem, aj ten ktorý dám. Bola to vždy obrovská drina vymyslieť niečo originálne a zároveň romantické, čo by ukázalo moje láske, aká je pre mňa dôležitá.
Dnes, keď už mám vlastnú rodinu, mi je jedno, či si pod stromčekom niečo nájdem. Dôležité je pre mňa potešiť tých, ktorých mám rád. Je zaujímavé, ako sa človek vekom posúva 🙂

Nedávno som bol na návšteve v jednom zariadení pre seniorov. Pýtal som tamojších “bojovníkov”, či sa už tešia na Vianoce. Jedna, asi 80 ročná pani, pomaličky, so zjavným problémom s pohybom, podišla opatrne ku mne a s neuveriteľnou úpenlivosťou a skúsenosťou v očiach mi pošepkala: ” Nie, ja mám strach.” Spozornel som a snažil som sa to všetko odľahčiť otázkou, z čoho môže mať strach. Myslel som totiž, že tým naznačuje obavu zo smrti. Ona však úplne jednoducho a tvrdo realisticky odpovedala: ” Že budem na Vianoce sama.” Na ten odkaz v jej pohľade nikdy nezabudnem. A vtedy mi to celé skutočne došlo.

Photo by Immortal shots from Pexels

Sme bohatá rodina? Môžeme zabezpečiť svojim deťom a rodine skutočne krásne Vianoce aj bez silného finančného základu? Dá sa to?

Jednoznačne áno. Financie totiž na Vianoce nie sú vôbec dôležité. Mnohí z nás si to často neuvedomujú, ale skutočná podstata Vianoc nemá s plnou peňaženkou či horami balíkov pod stromčekom, nič spoločné.

Žiaden darček, značkové hodinky, najnovší mobilný telefón či auto pod stromčekom nanahradí tých, čo sedia na Štedrý deň okolo neho. Tých, s ktorými môžete prežívať Vianoce. A ktorí sú tam pre Vás nie len na Vianoce, ale každý iný deň v roku. Ktorí vedia, že to, čo ich pritiahlo k štedrovečernému stolu nie sú darčeky, ale láska, rodina a priateľstvo. Ten úžasný pocit, že tu na to nie ste sami. Že Vám má kto venovať láskavý pohľad, úsmev, pohladenie a objatie. Že tým skutočným darom sme si my všetci navzájom.

Ak preto máme niekoho, s kým sa nerozprávame kvôli akejkoľvek malichernosti, majetkom, krivdám z minulosti či presvedčeniu, že máme svoju pravdu… a ak nám na tých ľuďoch niekde v kútiku duše stále záleží, využime tieto sviatky na to, aby sme im dali vedieť, že sú pre nás dôležití. Nie, svoju a ich minulosť tým nezmeníme. Ale týmto skvelým skutkom v prítomnosti, môžeme neobyčajne zmeniť našu budúcnosť. Budúcnosť nás všetkých.

Je užasné mať koho objať. Pretože mať niekoho vedľa seba na Vianoce, nie je samozrejmosť, ale dar.

Šťastné a veselé, priatelia.

S láskou Peter Shaker